Wystawa fotograficzna Grupy Twórczej Motycz - „KUPCY”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 maja 2017

Przedstawiamy Państwu kolejny temat, który na swoich fotografiach uwiecznili członkowie Grupy Twórczej Motycz. Tym razem przyjrzeliśmy się niesamowicie ciekawej i wielce różnorodnej grupie naszej społeczności. Zafascynowali nas kupcy - ludzie handlujący rozmaitym towarem. Kobiety z czosnkiem i wiejskimi jajami, handlarze sprzedający dywany, balony i koronki, ludzie polecający swoje warzywa, owoce, miody i kwiaty.

Któż z nas nie tęskni za jarmarcznym klimatem wsi i miasteczek, które nie tylko od święta kusiły barwnymi straganami z tysiącem i jeden drobiazgów. Dziś tamtych kupców już nie ma, ale czy na pewno? Oni wciąż są, rozkładają swoje kramy przy drogach, pod kościołami, pod płotami albo handlują prosto z bagażnika. Wszystkim, co tylko jest na świecie. Przemierzając wschodnią Polskę, na pewno ich spotkamy i na pewno coś od nich kupimy, mimo że mamy już coś podobnego. Bo to handel niezwykły, by nie powiedzieć magiczny. Bo z kupcami trzeba się targować, pogadać z nimi o życiu, dowiedzieć się, jaka siła ich pcha w ten wędrowny i kapryśny interes. Wciąż przed siebie. Nomadzi kresów. Zaklinacze naszych marzeń o świecie, którego już nie ma.
To tętniące życiem tradycyjne targowiska sprawiły, że pojawiliśmy się tam z aparatami fotograficznymi, by odkrywać emocje i relacje międzyludzkie. Byliśmy świadkami dobijania targu, zabawy, czasem kłótni, spotkań producentów, sprzedawców i klientów. Esencją tych spotkań było i nadal jest scalanie, poznawanie i "docieranie się" środowisk lokalnych.
Na wystawie mogą Państwo zobaczyć jak różnorodna jest grupa kupców, jak dają sobie radę zarabiając na życie. To piękne zjawisko społeczne, które wzbogaca naszą kulturę i umacnia tradycję.

Jakub Szymański

Przygotowanie wystawy: Joanna Słupska - Maron

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Wystawa fotograficzna Grupy Twórczej Motycz - „KUPCY”

    Wystawa fotograficzna Grupy Twórczej Motycz - „KUPCY”

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-05-08
Data publikacji:2017-05-08
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Grzegorz Woźniak
Liczba odwiedzin:161